5 Haziran 2009 Cuma

EN UCUZ İHTİYAÇ KREDİSİ HANGİ BANKADA?

Ekonomik kriz nedeniyle kredi verecek üretici bulmakta zorlanan bankalar, yeniden tüketiciye yöneldi. Nakdi bol olan bankalar, özellikle kredibilitesi yüksek tüketicilere ihtiyaç kredisi verebilmek için birbirleriyle yarışmaya başladı. Rekabet artışı ilk olarak ihtiyaç kredilerine yansıdı ve aylık faizler tekrar yüzde 1’in altına geriledi. Yaza kredi kampanyalarıyla giren bankalar, bir yandan faizleri düşürürken, bir yandan da ücret ve komisyonları azaltarak yeni müşteriler edinmeye çalışıyor. İhtiyaç kredilerinin büyük bölümü ise kredi kartı borçlarını kapatma amaçlı kullanılıyor. Yüzde 1’in altındaki faiz oranı, ağırlıklı olarak 1 yıl ve altındaki vadeler için kullanılıyor. Kredi vadesi bir yılın üzerine çıktığında faizler de yükseliyor.
AKBANK’TA ‘BAHAR’ SÜRÜYOR
Akbank’ın, ihtiyaç kredileri için düzenlediği bahar kampanyası devam ediyor. Banka, 2 bin 500 ile 15 bin lira arasında kredi kullandırıyor. 2 bin 500 liralık ve 12 ay vadeli bir kredi için uygulanan aylık faiz oranı yüzde 0.89. Akbank, müşterilerinden 111 lira masraf ve 20.50 lira da sigorta ücreti alıyor. Bu masraflar da katılınca kredinin tüketiciye maliyeti faiz cinsinden aylık yüzde 1.89’a, yıllık ise yüzde 22.68’e çıkıyor. Aylık 0.89 faiz oranıyla Akbank’ın bu kampanyasından 2 bin 500 liralık kredi kullanıldığında, 12 ay boyunca bankaya aylık 222 lira ödemek gerekiyor. Kredi tutarı ve vade arttıkça faiz oranı da artıyor. 5 bin liralık krediyi 18 ay vadeyle kullanmak istediğinizde, aylık faiz 1.19’a çıkıyor. Bu durumda, 18 ay boyunca ödenmesi gereken taksit tutarı da 315 liraya yükseliyor. Kampanya çerçevesinde 10 bin liralık krediyi ise 2 yıl vadeli olarak aylık 1.49 faizle kullanmak mümkün.
GARANTİ’DE FAİZ 0.97
Garanti Bankası da ihtiyaç kredisi rekabetinde etkin olarak yer alıyor. Banka, 15 Haziran’a kadar sürecek “Destek Kredisi” kampanyasıyla tüketici kredisi faizlerinde yüzde 50’ye varan indirim yaptı. Garanti Bankası’ndan 2 bin 500 lira kredi çekildiğinde, tabela faiz oranı olan yüzde 1.94 yarısına yani 0.97’ye düşüyor. Kredinin faiz hariç diğer masrafları ise hayat sigortasıyla beraber 200 ile 250 lira arasında değişiyor. Bu kredinin de vadesi 12 ay. Aylık ödemeleri ise 224 lira. Garanti Bankası’ndan 12 aydan daha fazla vadeli kredi kullanıldığında faiz oranı yüzde 1’in üzerine çıkıyor. Örneğin, 18 ay vadeli 5 bin liralık kredi kullanıldığında yüzde 1.36 aylık faiz uygulanıyor. Banka, kredileri kefilsiz olarak kullandırıyor. HALKBANK’TAN ‘71. YIL’ KREDİSİ
Halk Bankası, kuruluşunun 71’inci yılı nedeniyle 19 Haziran’a kadar süren yeni bir kampanya başlattı. “Halk Günü” adıyla düzenlenen bu kampanyadan yararlanarak en fazla 20 bin liralık kredi kullanmak mümkün. 5 bin liralık kredi 1 yıl vadeli olarak kullanıldığında faiz oranı yüzde 0.71’e düşüyor. Bu kredinin masrafları ise 350 lira. Aynı tutardaki kredi 2 yıl vadeyle kullanıldığında ise faiz oranı yüzde 1.71’e çıkıyor.
FORTIS’TEN KAMU PERSONELİNE ÖZEL
Malum, kriz döneminde kredibilitesi yüksek müşteri bulmak zor. İşte tam da bu noktada bankaların imdadına kamu çalışanları yetişiyor. Fortis Bank da bu gerçekten yola çıkarak “Kamu Personeline Süper Seçenekler” isimli yeni bir kampanya başlattı. Fortis Bank’ın bu kampanyasından yararlanan kamu görevlileri, aylık yüzde 0.70 faizle kredi kullanabiliyor. 5 bin liralık kredi kullanıldığında alınacak masraf 315 lira. Ayrıca 2 ay taksit erteletme opsiyonu da bulunuyor. Yüzde 0.70 faiz oranıyla verilen krediye vergi ve masraflar eklendiğinde, aylık maliyet 1.84’e çıkıyor. Kampanya süresince 60 ay vadeye kadar kredi kullanmak mümkün. Kamu görevlileri maaşlarının en fazla 10 katına kadar kredi kullanabiliyor.
ING’DEN BUTİK KREDİ
ING Bank, “Kredi Butik” uygulamasıyla 2 bin 500 liraya kadar kredilere aylık yüzde 0.99 faiz uyguluyor. 12 ay vadede geçerli bu kredide, müşterilerden 99 lira masraf alınıyor. Kredi kullanımında yapılan hayat sigortasının primi de banka tarafından ödeniyor. Kredinin vadesi 12 ayı geçtiğinde faiz oranı da yüzde 1’in üstüne çıkıyor.12 ay vadede kredinin aylık ödemeleri 224 lira. Vergi ve masraflar faiz oranına yansıtıldığında, kredinin aylık maliyeti yüzde 1.79’a yükseliyor. Yıllık maliyetse yüzde 21.44’e ulaşıyor.
EN DÜŞÜĞÜ DENİZ’DE AMA...
DenizBank, “Düşeş Kredi” uygulamasını sürdürüyor. Bu kredide 1 yıla kadar vadeler için faiz oranı yüzde 0.66 belirlenmiş. Daha uzun vadelerde ise faizler yükseliyor. Banka, gereken durumlarda kefil istiyor. Ayrıca en az 2 yıl sigortalı olarak kesintisiz çalışma şartı arıyor. DenizBank’tan, aylık yüzde 0.66 faizle en fazla 6 bin 600 lira kredi alınabiliyor. 5 bin liralık kredide aylık 440 lira geri ödeniyor. 12 ay sonunda ise bankaya 5 bin 257 lira ödeme yapılıyor. Ancak bu noktada, bankaya masraf karşılığı olarak yaklaşık 800 lira ödemeniz gerektiğini belirtelim...
İŞ VE YKB’DEN KAMPANYAYA DEVAM
İş Bankası’nın müşterilerine sunduğu “Dört Dörtlük Kredi” kampanyasında aylık faiz oranı yüzde 0.85. Bu faiz, 1 yıl vadede ve en fazla 4 bin liraya kadar geçerli. 1 yıldan uzun vadelerde ise faiz oranı yüzde 1’in üzerine çıkıyor. Bu kampanyada kredi masrafı 200 lira. Kredinin tüketiciye yıllık maliyeti ise yüzde 21.58. İhtiyaç kredilerinde faizleri indiren diğer bir banka Yapı Kredi... Banka, 2 bin 500 liraya kadar kredileri yüzde 0.84 faiz ve 12 ay vadeyle kullandırıyor. Bu kampanyada hayat sigortası primi dahil yaklaşık 130 lira masraf alınıyor. İş Bankası ile Yapı Kredi tarafından uygulanan bu kampanyaların süresinin uzatılması bekleniyor.
ALPER TURGUT / PARA DERGİSİ

1 yorum:

Eda S. dedi ki...

Kesinlikle TEB'i tavsiye ediyorum..faiz oranları en düşük olan kredi TEB'in ihtiyaç kredisi, dosya masrafı sıfır..